Bezpieczne wyprawy

Bezpieczne wyprawy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Uprawianie turystyki w terenach górskich stawia wymagania przed turystą w zakresie umiejętności, ale i sprawności fizycznej.

Chodzenie po Tatrach dozwolone jest wyłącznie po szlakach znakowanych, a zbaczanie z nich jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w celu niesienia pomocy. Na terenach całych Tatr obowiązuje zakaz biwakowania poza wyznaczonymi miejscami, które z reguły są udostępniane jedynie taternikom zrzeszonym w Polskim Związku Alpinizmu. Obecnie w Tatrach Polskich znajduje się osiem schronisk, w których miejscami dysponuje PTTK.

W Tatrach Słowackich znajduje się jedenaście schronisk górskich. W razie wypadku w górach, po zabezpieczeniu ofiary pomoc należy wzywać dzwoniąc do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W przypadku pojawienia się helikoptera, gdy pomoc jest konieczna, należy stanąć z rękoma uniesionymi do góry, jeśli nie to podnosimy tyko jedna rękę.

Ze względu na grożące niebezpieczeństwa lub w celach ochrony przyrody, dyrekcje obu parków mogą zamykać czasowo określone rejony lub szlaki turystyczne w Tatrach. Dla uniknięcia kłopotów należy za każdym razem przed wyjściem na szlak upewnić się czy droga jest otwarta. Informacje można uzyskać w schroniskach lub w Internecie na stronie TOPR’u lub TPN.

Inne wpisy o podróżach i rekreacji:

Slowa kluczowe: kompleksowe usługi ślusarskie kraków, geodeta głogów cennik, baront schody, żwir siany ostrów, CPE Gliwice, Tynk silikonowy Lakma, rodogosz ogrody, zeltiq Warszawa, elwix torba, internorm okno kf410, wałki pa66

About the author /


Related Articles

Nowe artykuły: